دلیل حذف رمز عبور قرار گرفته شده بر روی مسیرهای سایت چیست؟

تصور کنید که بر روی مسیر ورود به مدیریت سایت خود نام کاربری و رمز عبور قرار داده اید تا با انجام اینکار از مسیرهای مدیریتی سایت محافظت کنید، ولی خود شما هم نام کاربری و رمز عبور تعیین شده را فراموش کرده اید و به این ترتیب به هیچ وجه قادر به وارد شدن به آن مسیر از سایت نیستید.

یا به طور مثال، هاست قبلی شما سی پنل بوده و اکنون هاست با کنترل پنل دایرکت ادمین خریداری کرده اید و زمانی که اطلاعات سایت را به هاست دایرکت ادمین منتقل کردید نام کاربری و رمز عبور قرار گرفته بر روی مسیرهای سایت که داخل هاست قبلی یعنی cpanel تنظیمش کرده بودید به خوبی عمل نمی کند و در این شرایط مجبور هستید که رمز عبور قرار گرفته بر روی آن مسیر از سایت را ابتدا حذف کنید تا قادر باشید به مدیریت سایت دسترسی پیدا کنید و سپس دوباره بر روی آن مسیر از سایت رمز عبور قرار دهید.

برای انجام اینکار ابتدا توسط آموزش نحوه ورود به سی پنل وارد هاست سی پنل سایت خود شوید تا صفحه اصلی کنترل پنل سی پنل سایت را مشاهده کنید و سپس از قسمت files بر روی ابزار file manager کلیک کنید تا وارد محل قرارگیری فایل های اساسی و ساختاری هاست شوید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

به یاد داشته باشید که هیچکدام از فایل ها و دایرکتوری های موجود در این مسیر را تغییر ندهید یا حذف نکنید، زیرا ممکن است کل سایت با اختلال مواجه شود. تنها کاری که باید برای برداشتن رمز عبور قرار گرفته بر روی مسیر ورود به ادمین سایت انجام دهید این است که ابتدا وارد دایرکتوری اصلی سایت یعنی public_html شوید.

برای ورود به public_html بر روی آیکون آن دو بار کلیک کنید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

این ها فایل ها و پوشه های وب سایت وردپرسی ما هستند.

نحوه حذف نام کاربری و رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

ابتدا نام دامنه خود را داخل مرورگر تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید تا وب سایت وردپرسی خود را مشاهده کنید. اکنون برای ورود به مدیریت وب سایت وردپرسی خود، آخر آدرس سایت / قرار دهید و wp-admin بنویسید و اینتر بزنید تا صفحه ورود به مدیریت وردپرس باز شود، اما در نهایت پنجره authentication required باز می شود.

مطالعه کنید:  دستورات اولیه لینوکس ، آموزش کاربرد همراه با ذکر مثال

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

این دقیقا همان رمز عبور قرار گرفته بر روی مسیر ورود به مدیریت سایت است و مشکل این است که اکنون نام کاربری و رمز عبور تعریف شده بر روی این قسمت که به آن protect گفته می شود را فراموش کرده اید و اگر close را بزنید صفحه ورود به مدیریت سایت باز نمی شود و با خطای Unauthorized که به معنای دسترسی غیرمجاز است مواجه می شوید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

در این شرایط چاره ای جز حذف این لایه محافظ از مسیر wp-admin یا همان مدیریت سایت وردپرسی خود ندارید.

آموزش حذف رمز عبور مسیر ورود به مدیریت وردپرس از طریق سی پنل

نحوه حذف رمز عبور قرار گرفته بر روی مسیرها و پوشه های مدیریتی سایت را از طریق دو راه مختلف امکان پذیر است:

راه اول این است که وارد هاست سی پنل شوید و protect قرار گرفته بر روی پوشه مورد نظر خود را از طریق تنظیمات داخل خود سی پنل حذف کنید. جهت انجام اینکار به قسمت فایل منیجر هاست برگردید و پوشه یا مسیری که تصمیم دارید رمز عبور آن را بردارید را پیدا کنید. چون قصد حذف رمز عبور قرار گرفته بر روی مسیر مدیریت وب سایت وردپرسی خود را دارید و برای اینکه وارد مدیریت وردپرس شوید باید آخر آدرس سایت اسلش wp-admin تایپ میکردید. پس اکنون باید پوشه یا دایرکتوری wp-admin را داخل هاست پیدا کنید. این پوشه در تصویر مشخص است و ابتدا باید روی کلیک کنید تا انتخاب شود و سپس روی آن کلیک راست کنید و بر روی گزینه password protect کلیک کنید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنلحذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

حالا به صفحه Directory Privacy یعنی محافظت از پوشه ها هدایت می شوید و در برابر قسمت Set permissions for مسیری که تصمیم دارید نام کاربری و رمز عبور آن را حذف کنید نوشته شده. کاری که باید انجام دهید این است که از قسمت Password protect this directory تیک این گزینه را غیر فعال کنید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

زمانی که تیک این گزینه فعال باشد یعنی از این مسیر محافظت کن و زمانی که تیک این گزینه برداشته شود یعنی از این مسیر توسط protect یعنی همان نام کاربری و رمز عبور محافظت نکن. وقتی تیک این گزینه را برداشتید بر روی دکمه save کلیک کنید تا پیغام سبز رنگ success را مشاهده کنید.

مطالعه کنید:  آموزش ورود به سی پنل از طریق Cpanelid

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

اکنون برای اینکه مطمئن شوید کاری که انجام دادید درست بوده و بر روی مسیر مدیریت سایت رمز عبوری نیست، داخل مرورگر آدرس ورود به مدیریت سایت یعنی modiranserver.com/wp-admin را تایپ کنید و اینتر بزنید. حالا دیگر پنجره محافظت از صفحه ورود به مدیریت برای شما باز نمی شود و از این قسمت میتوانید به آسانی نام کاربری و رمز عبور را در این فیلدها وارد کنید و بر روی دکمه ورود کلیک کنید تا وارد مدیریت وردپرس سایت شوید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

راه دوم معمولا وقتی کاربرد دارد که بر روی یکی از مسیرهای سایت رمز عبور قرار گرفته باشد ولی از طریق قسمت Directory Privacy نتوانید آن را حذف کنید. اما این چطوری ممکن است؟ زمانی که هاست شما سی پنل باشد و تصمیم به تغییر هاست بگیرید و هاست دایرکت ادمین تهیه می کنید و اطلاعات خود را به دایرکت ادمین منتقل می کنید یا وقتی هاست اولیه شما که توسط آن، رمز عبور بر روی مسیرهای مدیریتی سایت تنظیم کرده اید دایرکت ادمین باشد و اکنون هاست سی پنل تهیه کرده اید و اطلاعات سایت را به سی پنل منتقل کرده باشید، به دلیل اینکه فقط دیتاهای شما به هاست جدید منتقل می شوند و تنظیمات کنترل پنل ها منتقل نمی شوند، بنابراین نمیتوانید از طریق قسمت Directory Privacy لایه محافظتی مسیر مورد نظر خود را غیرفعال یا حذف کنید.

به طور مثال میخواهید وارد مدیریت سایت وردپرسی شوید و داخل مرورگر mizbanfatv.ir/wp-admin تایپ می کنید و اینتر میزنید. حالا پنجره authentication required باز می شود، اما نام کاربری و رمز عبور خود را از یاد برده اید و به دلیل تغییر هاست از طریق قسمت Directory Privacy نیز قادر به حذف این قسمت نیستید. حال راه حل چیست؟

برای حذف رمز عبور قرار گرفته برای مسیرهای سایت در شرایط گفته شده، به فایل منیجر هاست برگردید. با توجه به اینکه برای ورود به مدیریت سایت وردپرسی باید بعد از آدرس سایت / قرار دهید و wp-admin تایپ کنید، پس الان نیز باید پوشه wp-admin را پیدا کنید.

برای اینکه بخواهید رمز عبور قرار گرفته بر روی این مسیر از سایت را حذف کنید باید دو بار روی این پوشه کلیک کنید تا وارد آن شوید. اگر به یاد داشته باشید در پست های قبل در مورد فایل .htaccess و وظایف آن توضیح داده شد. در واقع وقتی از طریق protect یک رمز عبور بر روی مسیر ورود به مدیریت سایت قرار می دهید، عملیات سیستمیکی که هاست انجام می دهد این است که داخل پوشه ای که توسط protect روی آن نام کاربری و رمز عبور قرار می دهید یک فایل .htaccess قرار می دهد و این فایل از این به بعد وظیفه محافظت از آن مسیر سایت را بر عهده میگیرد.

مطالعه کنید:  اتصال فایل منیجر cpanel به اندروید به سیستم عامل اندروید به چه شکل است؟

اکنونبرای حذف رمز عبور قرار گرفته بر روی یکی از مسیرهای سایت، فایل htaccess را از داخل آن مسیر از سایت حذف کنید. با توجه به اینکه فایل های .htaccess نوعی از فایل های مخفی و hidden در هاست لینوکس محسوب می شوند، اگر قادر به مشاهده این فایل داخل دایرکتوری مورد نظر نیستید توصیه می شود قبل از ادامه کار، آموزش نحوه مشاهده فایل های مخفی در سی پنل را مشاهده کنید.

اولین کاری که می شود انجام داد این است که فایل .htaccess را از داخل آن پوشه از سایت که قصد دارید رمز عبور قرار گرفته از روی آن غیر فعال شود را حذف کنید. اما اگر به صورت پیشفرض داخل فایل .htaccess یک سری کدهای فنی امنیتی نیز از قبل قرار داده باشید، همزمان با حذف این فایل وب سایت شما دچار اختلال می شود.

پس حذف فایل .htaccess راه حل درستی برای رفع این مشکل نیست. کار عاقلانه این است که وارد فایل htaccess شوید و فقط کدهای مربوط به قسمت protect یا حفاظت از آن پوشه را حذف کنید. قبل از انجام اینکار اگر تا به حال فایل های داخل هاست را ویرایش نکرده اید توصیه می شود آموزش نحوه ویرایش فایل ها در سی پنل را مشاهده کنید.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

حالا فایل .htaccess را باز کنید تا محتویات آن نمایش داده شود. برای حذف رمز عبور قرار گرفته بر روی این دایرکتوری از سایت باید تمام سطر های:

  • AuthName
  • AuthUserFile
  • AuthType Basic
  • require valid-user

را یکی یکی حذف کنید. وقتی این چهار سطر از فایل را حذف کردید بر روی گزینه save changes کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

حذف رمز عبور مسیرهای سایت در سی پنل

اکنون برای مشاهده نتیجه نهایی کار دوباره داخل مرورگر آدرس ورود به ادمین سایت وردپرسی را تایپ کنید modiranserver.com/wp-admin و اینتر را بزنید تا ببینید دوباره برای ورود به صفحه مدیریت سایت صفحه authentication required باز می شود یا نه؟

حالا دیگر صفحه وارد کردن نام کاربری و رمز عبور برای ورود به مسیر مدیریت سایت وردپرسی یعنی wp-admin باز نشد و به آسانی میتوانید داخل این فیلدها نام کاربری و رمز عبور ورود به سایت وردپرسی را وارد کنید و با کلیک بر روی ورود وارد مدیریت سایت شوید.