کاربرد ساخت لینک دانلود مستقیم برای فایل های داخل هاست

ممکن است شما هم بارها تصمیم گرفته باشید تعدادی فایل داخل سایت خود داشته باشید و لینک دانلود آن ها را به کاربران ارائه دهید تا بتوانند به آسانی آن فایل ها را در کامپیوتر خود دانلود کنند.
نخستین راهی که می توان اینکار را انجام داد این است که فایل ها را داخل قسمت رسانه یا مدیریت فایل های سیستم مدیریت محتوای سایت آپلود کنید و از آن جا مستقیم لینک دانلود بسازید.
اما اگر حجم فایل هایی که قرار است برای آن ها لینک دانلود بسازید زیاد باشد ممکن است نتوان همه آن ها را در سیستم مدیریت محتوای سایت مانند وردپرس یا جوملا آپلود کرد، زیرا معمولا این سیستم مدیریت محتواها محدودیت های حجمی جهت آپلود فایل ها دارند.

 توصیه ما این است که داخل هاست سایت یک سری دایرکتوری ایجاد کنید و فایل ها را داخل آنجا به صورت منظم قرار دهید و بعد لینک دانلود فایل ها را ایجاد نمایید.

راهنمای ساخت لینک دانلود برای فایل ها در هاست سی پنل

برای ایجاد لینک دانلود برای فایل های داخل cpanel، ابتدا وارد هاست سی پنل سایت شوید و از قسمت files بر روی file manager کلیک کنید تا وارد اینجا شوید.

ساخت لینک دانلود

اینجا مکانی است که فایل های اصلی و ساختاری هاست شما داخل آن قرار گرفته اند. شما باید بدانید که اگر فایلی در این مسیر باشد به هیچ عنوان نمی توانید برای آن لینک دانلود ایجاد کنید.
همه فایل هایی که تصمیم دارید برای آن ها لینک دانلود ایجاد کنید حتما باید در دایرکتوری public_html قرار گرفته باشند، پس برای ورود به Public_html بر روی آیکون آن کلیک کنید.

ساخت لینک دانلود

حالا در public_html یه پوشه به نام download ایجاد کنید تا فایل ها را در آن قرار دهید. بعد از ایجاد پوشه download همانطور که می بینید این پوشه در اینجا ظاهر شده. حال دوبار بر روی آن کلیک کنید و وارد پوشه شوید.

ساخت لینک دانلود

همانطور که می بینید داخل آن چیزی وجود ندارد. ما قصد داریم داخل اینجا فایل های خود را آپلود کنیم و برای آن ها لینک دانلود مستقیم بسازیم، ولی ترجیح می دهیم چند دسته بندی منظم تر هم در اینجا ایجاد کنیم تا فایل ها با ساختار منظم تری کنار هم قرار گیرند.

مطالعه کنید:  3 روش برای ریستارت کردن سرور در هتزنر

به طور مثال یک پوشه با نام ۱۳۹۴ ایجاد می کنیم و بعد یک پوشه دیگر با نام ۱۳۹۵ ایجاد می کنیم تا فایل های مربوط به هر سال رو داخل یک پوشه قرار دهیم. سپس به طور مثال وارد پوشه ۱۳۹۵ می شویم.

ساخت لینک دانلود

اکنون فایل مورد نظری که قصد ساخت لینک دانلود برای آن داریم را در اینجا آپلودش کنید. بعد از اینکه آپلود فایل به پایان رسید با کلیک بر روی این قسمت می توانید خیلی راحت به دایرکتوری که آن فایل داخل آن قرار گرفته برگردید.

همانطور که می بینید نام فایلی که به عنوان مثال داخل هاست آپلود کردیم و تصمیم داریم برای آن لینک دانلود بسازیم test.zip است.

ساخت لینک دانلود

اکنون به قسمت اصلی آموزش رسیدیم و خواهیم گفت که چطور میتوان برای این فایل لینک دانلود مستقیم ساخت.

پیدا کردن آدرس یا مسیر فایل ها براب ساخت لینک دانلود در سی پنل

جهت ساخت لینک دانلود مستقیم برای فایل های درون هاست سی پنل، نخست باید با مسیردهی فایل ها داخل هاست لینوکس آشنا شوید. public_html دایرکتوری است که اگر هر فایل یا پوشه ای در آن قرار بگیرد به صورت مستقیم آن فایل یا پوشه را بر روی آدرس اصلی دامنه سایت اجرا می کند.

به عنوان مثال اگر نام دامنه modiranserver.com باشد و فایل را به صورت مستقیم در public_html آپلود کنید و نام فایل نیز tezt.zip باشد، لینک دانلود فایل modiranserver.com/test.zip می شود.

اما اگر یک پوشه در Public_html بسازید و فایل را در آن پوشه آپلود کنید، لینک دانلود فایل آدرس دامنه، اسلش، نام آن پوشه ای که فایل در آن آپلود شده و اسلش نام فایل مورد نظر می شود.

پس اگر فایل test.zip را در پوشه download آپلود کنید و نام دامنه به طور مثال modiranserver.com باشد، لینک دانلود فایل modiranserver.com/download/test.zip می شود.

پس اکنون که در پوشه download هم یک پوشه دیگر ایجاد کردیم و نام آن را ۱۳۹۵ گذاشتیم و فایل را در آنجا آپلود کردیم پس آدرس دانلود فایل ما modiranserver.com/download/1395/test.zip می شود و زمانی که این آدرس را در مرورگر وارد کنید بلافاصله صفحه دانلود فایل باز می شود و قادرید به آسانی فایل را دانلود کنید و همین لینک را هم می توانید در اختیار سایر بازدیدکنندگان از سایت قرار دهید تا به آسانی بتوانند آن فایل را از سایت ما دانلود کنند.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که پسوند یا هاون فرمت فایل را هم باید داخل لینک دانلود قرار دهید تا قابل دانلود کردن باشد. به طور مثال اگر فایل ویدئویی دارید مثلا لینک دانلود آن modiranserver.com/download/test.mp4 می شود که پسوند .mp4 همان فرمت یا پسوند فایل ویدئویی است که باید در لینک دانلود قرار بگیرد.

مطالعه کنید:  معرفی ابزار Site Publisher در سی پنل

اگر فایل ما یک فایل zip باشد پس فرمت یا پسوند آن .zip می شود، بنابراین لینک دانلود هم modiranserver.com/download/test.zip می شود. اگر از پسوند فایلی که قرار است لینک دانلود آن را بسازید خبر ندارید اشکالی ندارد. بعد از آپلود کردن فایل بر روی هاست به مسیری بروید که فایل در آن قرار گرفته و روی فایل کلیک راست کنید و دکمه rename را بزنید. اکنون اگر توجه کنید آخر نام فایل یک دات یا . گذاشته شده و فرمت فایل بعد از دات قرار گرفته است.

این همان پسوند فایل ما است که می توانید از آن، در لینک دانلود استفاده کنید.

آموزش ساخت لینک دانلود برای فول بکاپ گرفته شده از هاست سی پنل

این مورد وقتی کاربرد دارد که شما قصد دارید هاست سایت را تغییر دهید و به شرکت هاستینگ دیگری مهاجرت کنید. برای انجام اینکار باید از هاست فعلی سایت بکاپ کامل بگیرید و بعد برای بکاپ گرفته شده یک لینک دانلود مستقیم بسازید و سپس آن لینک دانلود را در اختیار شرکت هاستینگ جدید قرار دهید تا آن ها کل اطلاعات شما را دانلود کنند و داخل هاست تازه سایت شما قرار دهند.

زمانی که از هاست خود بکاپ گیری می کنید، سی پنل یک فایل بکاپ در اختیار شما قرار می دهد و برای ساخت لینک دانلود برای بکاپ ایجاد شده در سی پنل ابتدا باید وارد file manager هاست شوید و به دایرکتوری home بروید که همان مسیر اصلی فایل های مهم هاست شما است.

سی پنل بکاپ های گرفته شده از اطلاعات شما را داخل home فایل منیجر شما قرار می دهد که با کلیک بر روی این قسمت می توانید در هر کدام از دایرکتوری هایی که هستید به مسیر home هاست منتقل شوید.

سی پنل به طور خودکار همه بکاپ های گرفته شده از اطلاعات هاست شما را در home یعنی همین مسیری که در آن هستید قرار می دهد. سی پنل بکاپ های شما را به صورت پیش فرض داخل public_html قرار نمی دهد زیرا احتمال می دهد اگر بکاپ را در این مسیر قرار دهد هکرها می توانند از طریق وب سایت شما این بکاپ را پیدا کنند و آن را دانلود کنند.

اگر قصد دارید برای این بکاپ لینک دانلود بسازید باید آن را به مسیر public_html هاست منتقل کنید. اکنون فایل بکاپ را به مسیر public_html هاست منتقل کنید و بر روی move کلیک کنید تا فایل به public_html منتقل شود.

خطای ۴۰۳ یا forbidden در هنگام دانلود فایل به دلیل محدود بودن سطح دسترسی

اکنون بر روی public_html کلیک کنید تا وارد آن شوید و پایین بیایید تا فایل بکاپ را مشاهده کنید. حالا بر روی فایل بکاپ کلیک راست کنید و rename را بزنید و کل نام فایل بکاپ را از اینجا کپی کنید و داخل مرورگر modiranserver.com تایپ کنید.

مطالعه کنید:  آموزش استفاده و تنظیم Windows Live Mail توسط هاست سی پنل

بعد / قرار دهید و نام فایل بکاپی که کپی کرده بودید را در اینجا paste کنید و دکمه اینتر را بزنید تا فایل بکاپ دانلود شود. اما با خطای ۴۰۳ یا همان forbidden مواجه می شوید که مربوط به سطح دسترسی فایل بکاپ است.

سی پنل به طور خودکار زمانی که یک فایل بکاپ از اطلاعات هاست شما آماده می کند سطح دسترسی آن را محدود می کند تا افراد از بیرون از هاست حتی اگر لینک دانلود فایل بکاپ را هم پیدا کنند قادر نباشند بدون اجازه آن را دانلود کنند.

تغییر سطح دسترسی جهت ایجاد لینک دانلود برای فایل های سی پنل

حالا به مسیری که این فایل در آن قرار گرفته برگردید تا سطح دسترسی این فایل را برای دانلود آزاد کنید. برای انجام اینکار داخل مسیر public_html هاست بروید و فایل بکاپ را پیدا کنید.

سپس بر روی آن کلیک راست کنید و change permissions را بزنید. همانطور که می دانید سطح دسترسی مناسب برای دانلود فایل ها ۶۴۴ است، پس این دسترسی را تنظیم کنید و بر روی change permissions کلیک کنید تا سطح دسترسی فایل آزاد شود.

اکنون دوباره همان آدرس قبلی که خطای ۴۰۳ دریافت کردید را وارد مرورگر کنید. الان می توان به آسانی فایل را دانلود کرد یا اینکه لینک دانلود ساخته شده را در اختیار بقیه قرار داد.

نکته مهمی که باید در هنگام ساخت لینک دانلود رعایت کنید این است که به حروف کوچک و بزرگ قرار گرفته در نام فایل هایی که برای دانلود قرار می دهید دقت کنید، زیرا لینک دانلود به حروف کوچیک و بزرگ حساس است و حروف لینک دانلود باید دقیقا مثل حروفی باشد که در نام فایل مورد نظر وجود دارد.

فرآیند ساخت لینک دانلود مستیقیم در سایت های دانلودی بزرگ

حالا قصد داریم به طور کوتاه درباره نحوه ساخت لینک دانلود در سایت های دانلودی بزرگ توضیح دهیم. اگر دقت کرده باشید مثلا لینک دانلود فایل ها در سایت های دانلودی بزرگ به صورت s1.modiranserver.com/mozillafirefox.zip است.

این به این دلیل است که سایت های بزرگ دانلود فایل کل فایل های خود را بر روی یک هاست قرار نمی دهند. آن ها به طور مثال ۱۰ هاست قدرتمند به عنوان هاست دانلود تهیه می کنند و سایت اصلی را هم بر روی یه هاست عادی قرار می دهند.

بعد یک سری ساب دامین مثل s1.modiranserver.com و s2.modiranserver.com تا s11.modiranserver.com داخل هاست سایت اصلی ایجاد می کنند و بعد هر کدام از این ساب دامین ها را توسط رکوردهای پیشرفته مانند a record به هاست دانلود متصل می کند.

مثلا ساب دامین s1.modiranserver.com به یک هاست دیگر متصل می کنند و آن زمان داخل هاست مربوط به ساب دامین s1 می روند و فایل های خود را در آن جا آپلود می کنند و زمانی که فضای هاست این ساب دامین تکمیل شد یک هاست دانلود دیگر تهیه می کنند و از طریق ایجاد رکوردهای پیشرفته ساب دامین های داخل هاست سایت اصلی را به هاست های دیگر متصل می کنند.