ایجاد اکانت وب دیسک جدید

وب دیسک ویژگی است که قادر هستید آن را داخل کامپیوتر فعال کنید تا یک آیکون درایو به دسکتاپ و یا my computer ویندوز اضافه شود و پس از آن هر بار که روی آن آیکون کلیک کنید تمام فایل های داخل فایل منیجر هاست به نمایش در خواهد آمد و میتوانید به آسانی آن ها را ویرایش کنید.

مزیت استفاده از این قابلیت این است که هر بار قصد ویرایش فایل های خود را داشته باشید نیاز نیست از طریق مرورگر وارد سی پنل شوید و سپس نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید و ورود را بزنید. با ویژگی web disk در هر مرتبه فقط با یک کلیک میتوانید فایل های داخل سایت را از داخل کامپیوتر مدیریت کنید.

چرا باید اکانت وب دیسک تازه در سی پنل ایجاد کنیم؟

در آموزش قبل شیوه اتصال اکانت وب دیسک اصلی هاست به ویندوز کامپیوتر آموزش داده شد. در آن آموزش یاد دادیم که چگونه اکانت اصلی وب دیسک را به ویندوز متصل کنید.

معمولا نام کاربری و رمز عبور اکانت اصلی وب دیسک، نام کاربری و رمز عبور اصلی ورود به سی پنل است. در حقیقت نام کاربری و رمز عبور اکانت اصلی وب دیسک مثل نام کاربری و رمز عبور کاربر مدیر سی پنل و اکانت اصلی ftp در سی پنل و همچنین اکانت اصلی ایمیل در سی پنل است و علاوه بر آن اکانت اصلی وب دیسک هاست به تمام مسیرهای داخل فایل منیجر هاست یعنی پوشه home هاست دسترسی دارد و قادر است تمام تنظیمات داخل هاست را ویرایش کند.

مطالعه کنید:  همه چیز درباره انواع و کاربرد های سرور مجازی

اگر مدیر وب سایت بزرگی باشید و کارمندان زیادی داشته باشید و آن ها وظیفه داشته باشند که روزانه فایل های بسیاری را از داخل فایل منیجر حذف، ویرایش و یا اضافه کنند، مسلما نمیتوانید ریسک کنید و اکانت اصلی وب دیسک را به آن ها بسپارید، پس باید یک اکانت وب دیسک جدید برای هر کارمند ایجاد کنید که نام کاربری و رمز عبور خاص خود را داشته باشد.

علاوه بر آن، در این روش میتوانید فقط به هر کارمند دسترسی ورود به قسمت خاصی از فایل منیجر هاست را بدهید تا فقط به آن مسیری از هاست دسترسی داشته باشد که مسئول آن است، نه اینکه به تمام تنظیمات و فایل های اساسی و ساختاری هاست دسترسی داشته باشد.

برای ایجاد اکانت وب دیسک جدید در ابتدا از طریق آموزش نحوه ورود به سی پنل وارد هاست سی پنل سایت شوید، سپس از قسمت files بر روی web disk کلیک کنید.

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل

به قسمت mian web disk account کاری نداشته باشید و مقداری پایین بیایید تا به create an additional web disk account برسید.

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل

در این قسمت قادر هستید اکانت وب دیسک تازه ای ایجاد کنید. ابتدا در قسمت username نام کاربری مورد نظر را وارد کنید، سپس در انتهای فیلد username یک علامت @ بگذارید. یوزرنیم اکانت های وب دیسکی که ایجاد می کنید: حروفی که داخل فیلد username می نویسید، @، نام دامنه می شود.

اکنون داخل فیلدهای password و password again رمز عبور مورد نظر را برای این اکانت وب دیسک بنویسید. اگر رمز عبور مطمئنی در نظر ندارید بر روی password generator کلیک کنید تا سی پنل یک رمز عبور قوی ایجاد کند.

مطالعه کنید:  فایربیس چیست ؟ مزایا ، معایب و کاربردهای آن را بدان

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل

در پنجره password ganaretor از داخل این فیلد رمز عبوری که سی پنل ایجاد کرد را کپی کنید و داخل یک فایل نوت پد نگه دارید تا فراموش نشود. سپس گزینه I have copied this password in a safe place را تیک دار کنید و بر روی use password کلیک کنید تا رمز عبور داخل فیلدهای password و password again جایگذاری شود.

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل

در نهایت از قسمت Strength میزان امنیت این رمز عبور very strong نشان داده می شود. این به این معنی است که امنیت این رمز عبور بسیار قوی است زیرا سی پنل توسط الگوهای خاصی رمز عبور تولید می کند که قابل حدس زدن و یا نفوذ نباشد.

گزینه Directory

یکی از مهمترین قسمت های ایجاد اکانت وب دیسک محسوب می شود. داخل این فیلد میتوانید مسیری را وارد کنید که تصمیم دارید این کاربر وب دیسک فقط از داخل مسیرها و فایل های هاست به محتویات همان مسیر از سایت که مسئولیت بررسی آن ها را بر عهده دارد دسترسی داشته باشد.

به طور مثال اگر قصد داشته باشید کارمند از وب دیسک به تمام محتویات سایت های اصلی بر روی این هاست دسترسی داشته باشد داخل این فیلد فقط باید عبارت /public_html باشد.

اگر بخواهید کارمند به تمام فایل های اساسی و ساختاری مانند فولدر ایمیل ها، بکاپ ها یا sqlها دسترسی داشته باشد، عبارت public_html را حذف کنید و فقط / قرار دهید. مسیر / یعنی این کارمند به شاخه home هاست ما دسترسی دارد که home اصلی ترین مسیر فایل های داخل هاست محسوب می شود و توصیه نمی شود که به جز کاربر اصلی وب دیسک که مدیر کل سایت است به شخص دیگری چنین دسترسی داده شود.

مطالعه کنید:  ftp accounts(اکانت ftp) را در سی پنل چگونه ایجاد و استفاده کنیم ؟

مقداری پایین تر قسمت Permissions قابل مشاهده است که با این قسمت قادر هستید با توجه به نوع کاربرد این اکانت وب دیسک یکی از دو نوع دسترسی زیر را انتخاب کنید:

  1. Read-Write : اگر این گزینه را تیک بزنید کاربر وب دیسک علاوه بر اینکه میتواند داخل آن مسیرهایی که به او دسترسی داده اید فایل ها و پوشه ها را ببیند و همزمان قادر است فایل ها و یا مسیرها را ویرایش و یا حذف کند.
  2. Read-Only : اگر این گزینه را تیک بزنید کاربر وب دیسک فقط قادر است داخل مسیرهایی که به او دسترسی داده اید فایل ها و پوشه ها را مشاهده کند و یا اینکه آن ها را دانلود کند، اما به هیچ عنوان قادر نیست فایل ها را ویرایش و یا حذف کند.

به طور مثال گزینه اول را انتخاب کنید و مقداری پایین بیایید و تا قسمتی تحت عنوان Enable Digest Authentication را ببینید. در واقع اگر تصمیم دارید وب دیسک را بر روی ویندوز ۷ و ۸ و ۱۰ و vista فعال کنید و ssl هاست تایید شده است نیازی به فعال کردن این گزینه نیست، اما اگر ssl هاست نیز مانند هاست تایید شده نیست و در آدرس بار مرورگر کنار https علامت خطا وجود دارد باید این گزینه را فعال کنید.

اکنون برای نهایی سازی ساخت اکانت وب دیسک بر روی دکمه آبی رنگ create کلیک کنید.

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل

در نهایت پیغام سبز رنگ Web Disk Account created به نمایش در می آید و به این معنی است که اکانت وب دیسک به خوبی ایجاد شده است. اکنون برای اتصال این اکانت از وب دیسک به کامپیوتر باید روی دکمه آبی رنگ access web disk کلیک کنید.

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل

مراحل اتصال اکانت وب دیسک به ویندوز کامپیوتر کاملا تخصصی است.

ایجاد اکانت وب دیسک جدید در سی پنل