فضای اشغال شده توسط فایل ها

تصور کنید مدیر وب سایت خیلی بزرگی هستید که داخل وب سایت خود کلی مطلب، تصویر و فیلم و فایل وجود دارد، اما ناگهان متوجه می شوید که فضای هاست به صورت عجیبی رو به اتمام است و باید هر چه سریع تر فایل های اضافی داخل هاست را شناسایی و آن ها را حذف کنید تا فضای هاست شما آزاد شود.
اما اگر داخل هاست چندین هزار پوشه و فایل وجود داشته باشد چطور متوجه می شوید کدام یکی از پوشه ها بیشترین حجم را اشغال کرده اند تا بتوانید وارد آن شوید و محتویات آن را حذف کنید؟

ابتدا با آموزش نحوه ورود به سی پنل وارد هاست سی پنل سایت خود شوید و سپس از قسمت files بر روی ابزار Disk Usage کلیک کنید تا وارد صفحه Disk Usage شوید.

 

مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط فایل ها در سی پنل

files in hidden subdirectories.

در حقیقت کاربرد ابزار Disk Usage این است که میزان فضای اشغال شده در هاست را به طور کامل به همراه جزئیات نمایش دهد.

مشاهده میزان فضای مصرفی توسط فایل ها و پوشه ها در هاست سی پنل

حالا مقداری اسکرول را پایین بکشید. در پایین این جدول دو قسمت وجود دارد، اولی total disk space used است که مقدار این گزینه ۱۳۳ مگابایت نوشته شده و این آیتم به معنی میزان کل فضای مصرفی ما از فضای هاست است و در سطر پایینی quota limit قابل مشاهده است که قبل از آن ۱۰٫۰۰۰ مگابایت نوشته شده که به میزان کل فضایی است که به هاست تعلق گرفته است.

مطالعه کنید:  آموزش تغییر سطح دسترسی فایل ها در سی پنل

مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط فایل ها در سی پنل

 

حالا اسکرول را به بالا بکشید تا قسمتی برسید که میزان فضای مصرفی هر پوشه در مقابل آن درج شده است. نخستین آیتم Files in home directory به معنی میزان فضای مصرفی توسط دایرکتوری home که در مقابل آن ۲۰ مگابایت حجم اشغال شده درج شده است.
مورد بعدی Files in hidden subdirectories است که به معنی میزان فضای اشغال شده توسط فایل های مخفی هاست است. محتویات حذف شده از هاست وقتی که داخل قسمت trash هاست قرار میگیرند فضای اشغالی توسط این قسمت به طور عجیبی اشغال می شود که برای رفع این مشکل میتوانید آموزش نحوه خالی کردن زباله ها در سی پنل را مطالعه کنید.
سپس قسمت public_html را مشاهده می کنید که یکی از مهمترین دایرکتوری ها است و معمولا بیشتر فضای هاست توسط این قسمت که محل قرارگیری فایل های اصلی وب سایت است اشغال می شود و میزان فضای اشغالی توسط public_html هاست در حدود ۱۰۶ مگابایت است. در مقابل قسمت MySQL نیز میزان فضای اشغالی توسط دیتابیس های سایت درج شده است.

 

مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط فایل ها در سی پنل

اکنون برای ورود به هر کدام از این دایرکتوری ها در فایل منیجر هاست که بتوانید بفهمید چه محتویاتی داخل این مسیر قرار گرفته میتوانید روی عنوان آن کلیک کنید. به طور مثال بر روی public_html کلیک کنید که بلافاصله داخل قسمت فایل منیجر این دایرکتوری به همراه محتوایتش برای ما باز می شود.
با فهمیدن میزان فضای اشغال شده توسط دایرکتوری public_html مشکل برطرف نمی شود، زیرا ممکن است صد پوشه دیگر نیز داخل این دایرکتوری وجود داشته باشد که آن ها هم فضاهای خاصی را اشغال کرده باشند. حالا اگر قصد داشته باشید متوجه شوید که داخل پوشه public_html چه پوشه هایی بیشترین فضا را اشغال کرده اند چکار باید کرد؟

مطالعه کنید:  آموزش دانلود فیلم از اینستاگرام | 3 حقه کاربردی

راهنمای مشاهده پر شدن هاست در وردپرس در هاست سی پنل

برای انجام اینکار مجددا به صفحه Disk Usage برگردید و اسکرول را به پایین بکشید. در اینجا گزینه ای با نام Sort directories by وجود دارد که به معنی معیار مرتب سازی دایرکتوری ها است که شامل دو گزینه است:

  • Name یعنی دایرکتوری ها را بر اساس ترتیب حروف انگلیسی مرتب سازی و به ترتیب لیست می کند.
  • Disk Usage یعنی دایرکتوری ها را بر اساس میزان فضای اشغالی آن ها مرتب سازی و به ترتیب لیست می کند. به این معنی که دایرکتوری هایی که بیشترین فضا را از هاست اشغال کرده اند در ابتدا نمایش داده می شوند
    و بعد به ترتیب دایرکتوری هایی که فضای کمتری اشغال کرده اند را نمایش می دهد.

Disk Usage کاربردی تر است، پس این گزینه را انتخاب کنید.

files in hidden subdirectories.

داخل این قسمت دو معیار کلی برای اندازه گیری میزان فضای اشغالی وجود دارد. یکی mb یعنی مگابایت و دومی نیز bytes است که معمولا مقادیر مگابایت پوشه ها در نظر گرفته می شود.
در حال حاضر پوشه public_html بیشترین فضا را از هاست اشغال کرده است و اگر بخواهید ببینید که داخل این دایرکتوری چه چیزهایی بیشترین فضا را اشغال کرده اند، بر روی آیکون فلش مشکی رنگ از سمت چپ اسم این دایرکتوری کلیک کنید تا زیر مجموعه های این پوشه به همراه میزان فضای اشغالی آن ها به نمایش در آید.

مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط فایل ها در سی پنل

حالا به آسانی میتوانید مسیرهایی که بیشترین فضا را اشغال کرده اند را شناسایی کنید و بعد در فایل منیجر وارد آن مسیر شوید و محتویات اضافه را حذف کنید تا از پر شدن ناگهانی فضای هاست جلوگیری کنید.

مطالعه کنید:  خالی کردن سطل زباله Cpanel به چه صورت انجام می شود؟