معرفی تمام امکانات هاست سی پنل

در ابتدا توسط وارد هاست سی پنل سایت خود شوید تا بتوانید کل قسمت های موجود در هاست سی پنل را مشاهده کنید.

 • در سمت چپ کنترل پنل هاست، آیکون cpanel را مشاهده می کنید. کاربرد این آیکون این است که اگر در هر کدام از قسمت های هاست سی پنل باشید و قصد داشته باشید به صفحه اصلی هاست بازگردید، با کلیک روی این آیکون به صفحه اصلی هاست بر خواهید گشت.
 • اگر مقداری به سمت راست بروید، قسمت search feauters را مشاهده می کنید. با این ابزار می توانید ابزار مورد نظر خود را داخل سی پنل جستجو کنید تا به سرعت به شما نمایش داده شود. برای مثال، ما در این جعبه ابزار addon domain را جستجو می کنیم و به سرعت این ابزار را به ما نمایش می دهد و با کلیک روی addon domain سریع به قسمت ادان دامین های هاست منتقل می شویم. حالا با کلیک بر روی آیکون سی پنل، دوباره به صفحه اصلی سی پنل منتقل می شویم.
 • حال اگر مقداری به سمت راست بروید، یوزرنیم هاست خود را مشاهده می کنید که با کلیک بر روی نام کاربری، منوی کشویی برای شما باز خواهد شد و قادرید به ابزارهای مهم سی پنل در زمینه امنیت و کاربری دسترسی داشته باشید.
 • در سمت راست نام کاربری، آیکون notification یا همان اطلاعیه ها را مشاهده می کنید که اگر اطلاعیه مهمی برای شما ارسال شود، این قسمت به رنگ قرمز در خواهد آمد و می توانید اطلاعیه را مشاهده کنید.
 • در سمت راست آیکون notification، دکمه logout را مشاهده می کنید که با کلیک بر روی این دکمه از کنترل پنل سی پنل خارج می شوید.

حال به سمت چپ سی پنل توجه کنید. داخل این قسمت ۴ آیکون مشاهده می کنید که آن ها را معرفی می کنیم.

معرفی کل قسمت های هاست

 • نخستین آیکون home است که در هر کدام از ابزارهای سی پنل که باشید با کلیک بر روی این آیکون به صفحه اول هاست باز خواهید گشت.
 • دومین آیکون statistics که به معنای آمار است و با کلیک بر روی این دکمه به صفحه ای منتقل می شوید که آمارهای جالبی در مورد استفاده شما از امکانات اختصاص داده شده به هاست نمایش داده می شود. به طور مثال میزان استفاده شما از فضا، پهنای باند، ادان دامین ها، اکانت های ایمیل و… را نمایش می دهد.
 • سومین آیکون dashboard که به معنی دسترسی سریع به قسمت های پرکاربرد هاست است و با کلیک بر روی این آیکون به صفحه ای منتقل می شوید که کل ابزارهای پرکاربرد هاست، مانند فایل منیجر، ادان دومین، ایمیل اکانت و مدیریت اف تی پی ها وجود دارد و قادرید به سرعت به آن ها دسترسی پیدا کنید.
 • چهارمین آیکون user manager که به معنای مدیریت کاربران است و با ورود به این قسمت می توانید کل کاربرانی که به قسمت های مختلف هاست شما مانند ایمیل اکانت ها و اف تی پی ها دسترسی دارند را مشاهده کنید.

روی آیکون home کلیک کنید تا دوباره به صفحه اصلی هاست سی پنل بازگردید. اکنون یک تکس باکس بزرگ را مشاهده می کنید که داخل آن نوشته شده find functions quickly by typing here. همواره اگر داخل این جعبه دستور مورد نظر خود را جستجو کنید، کل ابزارهای مرتبط با کاری که قصد انجام آن را دارید به شما نمایش داده می شود. به طور مثال domains را جستجو می کنیم و در نهایت ابزارهای مرتبط با دامنهمانند addon domain ،subdomain و aliases را نمایش می دهد.

اکنون به قسمت اصلی آموزش رسیدیم و قصد داریم کاربرد کل ابزارهای که داخل هاست سی پنل وجود دارد را به شما معرفی کنیم.

 1. قسمت files به کل ابزارهای مربوط به مدیریت فایل های داخل هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای این قسمت خواهیم پرداخت.

معرفی کل قسمت های هاست

 • File manager : یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای هاست محسوب می شود که می توانید با آن داخل هاست فایل ها را آپلود، ویرایش یا حذف کنید یا عملیات های پیشرفته تری را برای مدیریت فایل های روی هاست خود انجام دهید.
 • Images : ابزار پیشرفته ای است برای مدیریت تصاویر آپلود شده داخل هاست که توسط آن می توانید لیست تصاویر خود را مشاهده کنید، فرمت تصاویر را تغییر دهید یا اینکه سایز تصاویر را به صورت آنلاین کوچیک و یا بزرگ کنید.
 • Directory Privacy : یکی از ابزارهای امنیتی هاست برای محافظت از مسیرها یا همان پوشه های داخل هاست است. با این ابزار می توان برای بعضی از مسیرهای سایت، نام کاربری و رمز عبور تعیین کرد تا کاربران سایت فقط با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور تعیین شده به آن قسمت از سایت دسترسی پیدا کنند.
 • Disk Usage : ابزار مفیدی است که وقتی حجم هاست شما به طرز عجیبی اشغال می شود قادرید با آن بررسی کنید که کدام فایل در کدام قسمت از هاست، فضای بسیاری را اشغال کرده تا بتوانید آن فایل را شناسایی و پاک کنید.
 • Web Disk : ابزار پیشرفته و مفیدی است که می توانید با آن یک درایو در my computer ویندوز ایجاد کنید و آن درایو را به فایل منیجر هاست خود متصل کنید. پس از انجام اینکار قادر هستید که بدون مراجعه به هاست، از داخل درایوهای کامپیوتر خود فایل های داخل هاست را مدیریت کنید.
 • FTP Accounts : یکی از کلیدی ترین و پرکاربرد ترین ابزارهای مدیریت فایل ها داخل هاست محسوب می شود که می توانید با آن اکانت های ftp را برای مدیریت فایل های هاست توسط کاربران دیگر ایجاد کنید یا اینکه اکانت های ftp ایجاد شده را حذف و مدیریت کنید.
 • FTP Connections : ابزاری است که می توانید توسط آن، جزئیات اتصالات اکانت های ftp به هاست را بررسی و مدیریت کنید و به شما کمک می کند که متوجه شوید به تازگی کدام یکی از کاربران شما از طریق ftp به هاست شما متصل شده اند.
 • Backup : توسط ابزارهای پیشرفته قرار گرفته در این قسمت می توانید بکاپ های اخیر قسمت های مختلف سایت خود را دانلود کنید یا اینکه بکاپ های قبلی داخل هاست را روی سایت بازگردانی کنید. همچنین اگر فایل بکاپ داخل کامپیوتر دارید با این بخش می توانید آن را مستقیما آپلود کنید و بر روی هاست بازگردانی کنید.
 • Backup Wizard : بااین قسمت قادر هستید خیلی سریع از هاست فول بکاپ یا بکاپ جزئی بگیرید یا اینکه بکاپ های اخیر هاست را به سرعت بازگردانی کنید.
 1. قسمت databases به کل ابزارهای مرتبط با مدیریت بانک اطلاعاتی های داخل هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای این قسمت خواهیم پرداخت.
مطالعه کنید:  وب دیسک و اتصال به ویندوز در سی پنل به چه صورت است؟

معرفی کل قسمت های هاست

 • phpMyAdmin : کنترل پنل پیشرفته ای داخل هاست است که از آن برای مدیریت جداول موجود در بانک های اطلاعاتی یا دیتابیس ها استفاده می شود. به طور مثال توسط این ابزار می توان یه جداول بانک های اطلاعاتی را داخل هاست ایمپورت کرد یا اینکه از جداول بانک اطلاعاتی داخل هاست خروجی گرفت.
 • MySQL® Databases : یکی از پرکاربرد ترین ابزار های داخل هاست است که می توان با آن نام دیتابیس و نام کاربری دیتابیس ایجاد کرد و آن ها را به هم متصل کرد. به طور کلی از این ابزار جهت ساخت و مدیریت اکانت های دیتابیس استفاده می شود.
 • MySQL® Database Wizard : با این ابزار می توان مانند ابزار قبلی اکانت های دیتابیس ایجاد کرد. ولی این ابزار ویژگی هایی دارد که می توان سریع تر از ابزار قبلی توسط آن اکانت دیتابیس ایجاد کرد. تفاوتش با گزینه قبلی این است که داخل این ابزار فقط می شود اکانت دیتابیس به صورت سریع ایجاد کرد، ولی ابزار قبلی امکانات مدیریت و حذف دیتابیس ها را هم دارد.
 • Remote MySQL : توسط این ابزار می توان اتصالاتی بین سایر دامنه هایی که داخل این هاست نیستند را با دیتابیس های این هاست ایجاد کرد و امکان استفاده و مدیریت دیتابیس از راه دور را مهیا می کند.
 1. قسمت domains به کل ابزارهای مدیریت و تنظیم دامنه های موجود روی هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای این قسمت خواهیم پرداخت.

معرفی کل قسمت های هاست

 • Site Publisher : ابزاری است که به تازگی به سی پنل افزوده شده و با آن می توانید وب سایت های ساده و زیبایی را به سرعت و با فشردن چند کلیک بدون نیاز به استفاده از سیستم مدیریت محتواها راه اندازی کنید.
 • Addon Domains : یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای هاست به شمار می رود و توسط آن می توان دامنه های تازه ای را در هاست اضافه کرد و با آن دامنه ها، سایت های مختلف با محتوای مختلف از سایت اصلی راه اندازی کرد. در حقیقت توسط ویژگی ادان دامین می شود چند سایت مختلف را با یک هاست راه اندازی نمود.
 • Subdomains : یکی از پرکاربرد ترین ویژگی های هاست محسوب می شود و با آن می توانید در سایت خود زیر دامنه ایجاد کنید و توسط آن زیر دامنه ها سایت های متفاوتی را راه اندازی کنید. به طور مثال اگر نام دامنه شما com باشد، با این ابزار می توانید زیر دامنه blog.modiranserver.com را راه اندازی کنید و در این زیر دامنه یک سایت متفاوتی را طراحی و ارائه کنید.
 • Aliases : اسم این ابزار قبلا parked domains بود و توسط این ابزار می توان دامنه های متفاوتی را بر روی دامنه اصلی هاست پارک کرد. مثلا اگر نام دامنه اصلی هاست شما com باشد و دامنه modiranserver.ir را هم خریداری کرده باشید و بخواهید وقتی بازدیدکننده دامنه modiranserver.ir را داخل مرورگر وارد کند به وب سایت modiranserver.com ارجاع داده شود، آن موقع می توانید برای انجام اینکار از ابزار aliases استفاده کنید.
 • Redirects : ابزاری است که به شما اجازه می دهد آدرس های سایت خود را به همدیگر یا به سایتی دیگر ارجاع دهید. به طور مثال اگر نام دامنه اصلی هاست شما com باشد، می توانید با این ابزار تنظیماتی را لحاظ کنید که وقتی بازدیدکننده modiranserver.com را داخل مرورگر وارد می کند به صورت خودکار به modiranserver.net ارجاع داده شود. البته از این ابزار بیشتر برای ارجاع صفحات ۴۰۴ یا صفحاتی که دیگر در سایت وجود ندارد استفاده می شود و قادر هستید با این ابزار تنظیماتی را لحاظ کنید که وقتی بازدیدکننده قصد دارد وارد صفحه ای از سایت شما شود که دیگر آن صفحه وجود ندارد یا آدرسش تغییر کرده به صورت خودکار به آدرس جدید صفحه منتقل شود.
 • Simple Zone Editor : ابزاری است که توسط آن می توانید برای دامنه خود رکوردهای متداول مثل a و cname ایجاد کنید تا قادر باشید با این رکوردها قسمتی از دامنه ی خود را به هاست دیگری متصل کنید.
 • Advanced Zone Editor : کاربردش مثل ابزار قبلی است ولی با دو تفاوت عمده. تفاوت اول این است که در این ابزار می توانید رکوردهای پیش فرض و ایجاد شده در هاست خود را هم ویرایش و مدیریت کنید و تفاوت دوم این است که در این ابزار می توانید علاوه بر اد کردن رکوردهای متداول مثل a record و cname record، رکوردهای پیشرفته تری مانند AAAA ،SRV و TXT را نیز که برای کارهای حرفه ای استفاده می شوند اضافه کنید.
 1. قسمت email به کل ابزارهای ارسال و دریافت ایمیل بر روی هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای این قسمت خواهیم پرداخت.

معرفی کل قسمت های هاست

 • Email Accounts : یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای قسمت ایمیل های هاست به شمار می آید که با آن می توانید اکانت های ایمیل برای خود و کاربران خود بسازید و آن ها را مدیریت کنید.
 • Forwarders : ابزاری است که با آن می توانید ارجاع دهنده های ایمیل برای ایمیل اکانت های خود ایجاد کنید. مثلا با این ابزار می توانید تنظیماتی را لحاظ کنید که بعد از دریافت یک ایمیل، به سرعت به صورت خودکار به ایمیل شما در جیمیل ارسال شود تا بتوانید سریع تر ایمیل های دریافت شده را بررسی و رسیدگی کنید.
 • MX Entry : ابزاری است که می توانید با آن ایمیل های پشتیبانی را تعیین کنید که در اوقات ضروری مانند قطعی سرور، ایمیل های شما از دست نروند و به آدرس ایمیل پشتیبان ارسال شوند.
 • Autoresponders : ابزاری است که با آن می توانید پاسخ های آماده ای را برای کاربران تهیه کنید تا بلافاصله بعد از دریافت ایمیل، یک پاسخ آماده به سرعت برای کاربران شما ارسال شود.
 • Default Address : ابزاری است که با آن می توانید ایمیل پیش فرضی را داخل هاست تعیین کنید تا بلافاصله بعد از اینکه ایمیلی به آدرسی از دامنه شما ارسال شود که آن آدرس وجود ندارد، آن ایمیل از دست نرود و به آدرس ایمیلی که شما به صورت پیش فرض تعیین می کنید فرستاده شود.
 • Mailing Lists : ابزاری است کهبا آن می توانید گروه های مختلفی ایجاد کنید و داخل هر گروه چند صد آدرس ایمیل قرار دهید تا در مواقع نیاز قادر باشید برای کل کاربران ایمیل همگانی ارسال کنید.
 • Track Delivery : ابزار خیلی پیشرفته ای است که با آن می توانید مسیر ایمیل هایی که به کاربران ارسال کرده اید را بررسی کنید و ببینید این ایمیل از چه مسیرهایی عبور کرده تا به مقصد برسد.
 • Global Email Filters : ابزاری است که با آن می توانید فیلترهایی برای اکانت های اصلی ایمیل های خود ایجاد کنید و برای هر فیلتر دستور خاصی تنظیم کنید تا توسط آن فیلترها بتوانید ایمیل های دریافتی را دسته بندی و منظم کنید.
 • Email Filters : کاربرد این ابزار نیز مانند ابزار قبلی است، با این تفاوت که در ابزار قبلی امکان این وجود داشت که فیلترهایی را جهت مدیریت اکانت های ایمیل اصلی هاست تعیین کنید، اما با این ابزار می توانید فیلترهایی را برای ایمیل اکانت های ایمیل فرعی یا دست ساز هاست خود تعیین کنید.
 • Authentication : ابزار حرفه ای است که با آن می توانید احراز هویت های حرفه ای را تنظیم کنید تا از ارسال و دریافت ایمیل اسپم جلوگیری کند. مثلا این ابزار می تواند ایمیل های ارسالی جعلی از آدرس دامنه ای را که آن دامنه در حقیقت برای شما ایمیلی ارسال نکرده توسط احراز هویت شناسایی و اسپم کند.
 • Address Importer : این ابزار برای افرادی مناسب است که داخل هاست قبلی خود تعداد چند صد اکانت ایمیل برای کاربران خود ایجاد کرده اند و اکنون زمانی که هاست تازه خریداری کرده اند به جای اینکه یکی یکی اکانت های ایمیل را از اول بسازند، با این ابزار کل ایمیل اکانت های هاست قدیمی را از طریق یک فایل در اینجا ایمپورت می کنند.
 • Apache SpamAssassin : ابزاری است که با آن قادر هستید فیلترهایی را ایجاد کنید که ایمیل های اسپم و ناخواسته را با ابزارهای حرفه ای از طریق هدر ایمیل های دریافتی شناسایی و از دریافت آن ها جلوگیری کند و توسط روش های بسیار پیشرفته ایمیل های هرزنامه را شناسایی و اسپم می کند.
 • Encryption : ابزار امنیتی برای ایمیل ها است که با آن می توانید بعضی از ایمیل ها را رمزنگاری کنید تا دریافت کننده آن ایمیل فقط با وارد کردن رمز عبور تعیین شده بتواند به مشاهده اطلاعات موجود در آن ایمیل باشد.
 • Calendars and Contacts : ابزار بسیار پیشرفته اس است که کمتر جایی راجع به آن صحبت شده و با آن می توان اتصال از راه دور بین سیستم عامل های ios یا os و ایمیل اکانت های هاست ایجاد کرد تا کاربران از راه دور بتوانند با موبایل یا کامپیوتر به ایمیل ها و مخاطبین موجود در هاست دسترسی کاملی داشته باشند.
 1. قسمت metrics به کل ابزارهای اندازه گیری و آمارهای بازدید سایت مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای موجود در این قسمت خواهیم پرداخت.
مطالعه کنید:  با تعاریف مختلف هاست و انواع پرکاربرد آن جهت خرید هاست مناسب آشنا شوید!

معرفی کل قسمت های هاست

 • Visitors : با این ابزار می شود به جزئیات آخرین بازدیدکنندگان از سایت و اطلاعات آماری سایت دسترسی داشت. به طور مثال می توان فهمید که بازدیدکننده وارد کدام آدرس url سایت شده و با چه مرورگری یا چه آی پی آدرسی از سایت شما بازدید کرده است.
 • Errors : ابزار پرکاربردی است که لیستی از ۳۰۰ خطای اخیر سایت را به شما نشان می دهد. این ابزار بسیار کاربردی است، زیرا می توان با آن فهمید که دقیقا کدام یکی از مسیرهای سایت خطا داشته اند و دلیل به وجود آمدن این خطا چه بوده و این ابزار موجب می شود آسان تر مشکلات سایت را شناسایی و رفع کرد.
 • Bandwidth : با این ابزار می توان آمار دقیقی از میزان مصرف پهنای باند سایت در بازه های زمانی متفاوت مانند روزانه؛ هفتگی و سالانه را توسط نمودار ها و گراف ها به دست آورد.
 • Raw Access : ابزاری است که لیست بازدیدهای ناقص از سایت را ذخیره می کند و به شما نمایش می دهد. مثلا به شما نشان می دهد که کاربر وارد کدام یک از صفحات سایت شما شده و بدون اینکه صبر کند لود آن صفحه تمام شود سایت را ترک کرده و این به شما کمک می کند صفحاتی از سایت خود را که مشکل دارند شناسایی کنید.
 • Awstats : یکی از مهم ترین ابزارها است که با آن می توانید آمار کاملی از تعداد بازدیدهای سایت در روزها و ماه های مختلف به همراه جزئیات بسیار پیشرفته مانند تعداد بازدید کننده های یکتا، تعداد بازدید از صفحات، پهنای باند مصرفی سایت در روزهای مختلف و… را به دست آورید و میزان بازدیدهای سایت را به صورت دقیق تحلیل کنید.
 • Analog Stats : یکی از ابزارهای جالب داخل سی پنل است که با آن می توانید تشخیص دهید که کدام سایت ها و از چه آدرس هایی برای سایت شما بازدیدکننده ارسال کرده اند و آمارهای جالبی را به دست آورید.
 • Webalizer : ابزاری است که با آن می توانید میانگین کلی از مشخصات کامپیوترها و افراد بازدیدکننده از سایت به همراه نمودار و گراف به دست آورید.
 • Webalizer FTP : ابزاری است که آمار و میانگین های خیلی پیشرفته ای از طریق نمودار و گراف ها در مورد افرادی که از طریق ftp به سایت شما متصل شده اند را نمایش می دهد.
 • Metrics Editor : ابزار ساده ای است که با آن می توانید انتخاب کنید کدام یک از آمارگیرهای پیشرفته هاست، میانگین ها و گراف ها را در هنگام مشاهده ابزار آمار سریع سایت برای شما اندازه گیری کند و نمایش دهد.
 • cpu and concurrent connection usage : ابزاری است که تنها در هاست هایی که به سیستم کلاد لینوکس مجهز هستند فعال است و با این ابزار خیلی کاربردی می توانید نمودارها و گراف هایی را در زمینه میزان مصرف سایت از منابع سرور مثل cpu، ram، io هارد و تعداد کانکش های همزمان را بررسی و مشاهده کنید تا بتوانید در زمینه مصرف کلی سایت از منابع سرور تصمیم گیری های کلی را انجام دهید.
 1. قسمت security به کل ابزارهای حفاظتی و امنیتی داخل هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای موجود در این قسمت خواهیم پرداخت.

معرفی کل قسمت های هاست

 • SSH Access : ابزاری است که با آن می توانید از طریق ssh به هاست متصل شوید و هاست خود را مدیریت کنید. ssh یکی از امن ترین پرتوکول های رمزنگاری شده است که با آن می توانید از طریق دستورات لینوکسی، هاست خود را تنظیم و مدیریت کنید.
 • IP Blocker : یکی دیگر از ابزارهای امنیتی هاست است که با آن می توانید یک سری آی پی را داخل هاست مسدود کنید و از ورود این آی پی ها به سایت خود جلوگیری کنید یا اینکه آی پی هایی که به اشتباه مسدود شده اند را از لیست انسداد خارج کنید.
 • SSL/TLS : ابزاری است که با آن می توانید گواهینامه های امنیتی ssl را که برای سایت خریداری کرده اید به هاست خود متصل کنید. ssl پرتوکل امنیتی است که موجب می شود اطلاعات مبادله شده بین سایت ها و کامپیوتر بازدیدکننده از سایت رمزنگاری شود و در نتیجه امنیت وب سایت ها افزایش پیدا کند.
 • Hotlink Protection : یکی از ابزارهای امنیتی مفید است که به شما این امکان را می دهد تا از لینک شدن فایل های سایت در سایت های دیگر جلوگیری کنید و اینکار موجب می شود که از مصرف بی رویه پهنای باند هاست جلوگیری کنید.
 • Leech Protection : یکی از ابزارهای امنیتی پیشرفته هاست محسوب می شود که با آن می توانید برای دسترسی به مسیرهای مهم داخل هاست در یک بازه زمانی مشخص محدودیت ایجاد کنید و زمانی که کاربران شما بیشتر از مقدار تعیین شده به آن مسیر وارد شدند از ورود اون ها جلوگیری می کنید و آن ها را به مسیر دیگری از سایت هدایت کنید.
 • ModSecurity : یکی از پلاگین های امنیتی سرور است که از اتصالات مشکوک به سایت شما جلوگیری می کند و با این ابزار می توانید این ویژگی امنیتی را در زمان های دلخواه فعال یا غیرفعال کنید.
 1. قسمت software به نرم افزارها و امکانان رفاهی هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای موجود در این قسمت خواهیم پرداخت.
مطالعه کنید:  آموزش کپی کردن و انتقال فایل ها در سی پنل

معرفی کل قسمت های هاست

 • PHP : ابزاری که ممکن است کاربرد چندانی نداشته باشد، ولی با آن می توانید تنظیمات php که توسط مدیر سرور بر روی هاست شما ست شده را بررسی و مشاهده کنید.
 • PHP PEAR Packages : ابزار فوق حرفه ای است که با آن کاربران و برنامه نویسان حرفه ای می توانند بسته های نرم افزاری تحت php یا همان Extension های php را بر روی هاست نصب کنند، ولی به دلیل حرفه ای و حساس بودن این قسمت ممکن است در خیلی از هاست های اشتراکی این ابزار فعال نباشد.
 • Perl Modules : ابزار فوق حرفه ای است که با آن می توانید افزونه های مجاز تحت perl را بیابید و بر روی هاست نصب کنید. در حقیقت perl زبان برنامه نویسی پیشرفته ای است که ممکن است در خیلی از هاست های اشتراکی فعال نباشد.
 • Site Software : ابزاری است که با آن می توانید افزونه های پیشرفته سی پنل را مدیریت، آپدیت و یا حذف کنید. در این قسمت که معمولا ممکن است داخل خیلی از هاست ها فعال نباشد پکیج های نرم افزاری یا همان اسکریپت های سایت ساز آماده قرار می گیرد که با آن می توانید با چند کلیک وب سایت خود را راه اندازی کنید. ولی چون معمولا این ابزارهای سایت ساز به صورت پیش فرض وب سایت شما را با نسخه انگلیسی راه اندازی می کنند ممکن است خیلی برای فارسی زبان ها کاربرد نداشته باشند.
 • Optimize Website : ابزار کوچک اما کاربردی است که با آن می توانید کدهای وب سایت خود را بهینه کنید و سرعت لود وب سایت را افزایش دهید.
 • PHP Selector : ابزاری پیشرفته و کاربردی که ممکن است در بعضی از هاست های شرکت های مختلف وجود نداشته باشد، ولی کاربردش این است که با آن می توانید ورژن php و توابع برنامه نویسی سایت ر اانتخاب و اختصاصی سازی کنید.
 1. قسمت advances به ابزارهای حرفه ای و پیشرفته داخل هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای موجود در این قسمت خواهیم پرداخت.

معرفی کل قسمت های هاست

 • Cron Jobs : ابزار کاربردی و تخصصی است. کرون جاب به معنی تعیین کارهای برنامه ریزی روزانه است و با این ابزار می توانید یکسری تنظیمات داخل هاست ایجاد کنید تا سایت شما روزانه و در زمان های تعیین شده به صورت اتوماتیک اعمال تعیین شده ای را انجام دهد. مثلا می توان تنظیماتی را اعمال کرد که سایت های فروشگاهی راس ساعت ۹ صبح به صورت خودکار برای مشتریان صورتحساب صادر کنند یا خیلی از کار های روزانه دیگر را می توان داخلش تنظیم کرد.
 • Track DNS : ابزار جالبی است که با آن می توانید اطلاعات dns دامنه های مختلف را بررسی کنید و اطلاعات مفیدی را درباره سرور آن دامنه ها به دست آورید.
 • Indexes : ابزاری که با آن می توانید نحوه نمایش بعضی از مسیرهای سایت را برای کاربران اختصاصی سازی کنید. به عنوان مثال با این ابزار می توانید تنظیماتی اعمال کنید که مسیرهایی که در آن ها فایل اجرایی مانند php و index.html وجود ندارد را هاست شناسایی کند و پوشه های داخل آن مسیر ها را جهت امنیت بیشتر به کاربران نمایش ندهد.
 • Error Pages : ابزاری است که با آن می توانید صفحات نمایش پیغام های خطای داخل سایت را اختصاصی سازی کنید. مثلا در طول زمان کار با سایت توسط بازدیدکنندگان، ممکن است سایت شما خطاهای مختلفی مانند ۴۰۳، ۴۰۴ و ۵۰۰ را نمایش دهد. با این نرم افزار می توانید صفحات اختصاصی را طراحی کنید که در هنگام به وجود آمدن این خطاها به جای اینکه کاربران خطاهای انگلیسی و نامفهمومی را ببینند، صفحات فارسی را که شما برای این مواقع طراحی کرده اید مشاهده کنند.
 • Apache Handlers : ابزار پیشرفته و حرفه ای است که با آن می توانید وب سرور آپاچی هاست خود را جهت مدیریت پسوندهای مختلف فایل های آپلود شده داخل هاست تنظیم و اختصاصی سازی کنید.
 • MIME Types : ابزار تخصصی داخل هاست است که با آن می توانید تعیین کنید که نمایش و اجرای پسوندهای متفاوت فایل های سایت شما، توسط extensions در مرورگر بازدیدکننده های سایت شما اجرا شود.
 1. قسمت preferences به ابزاری های مهم برای مدیریت تنظیمات اصلی هاست مربوط می شود که به معرفی کاربرد تمام ابزارهای موجود در این قسمت خواهیم پرداخت.

معرفی کل قسمت های هاست

 • Password & Security : ابزاری است که با آن می توانید رمز عبور اصلی ورود به هاست خود را تغییر دهید یا اینکه cpanelid های متصل شده به هاست خود را مشاهده و غیر فعال کنید.
 • Change Language : ابزاری است که با آن می توانید زبان هاست سی پنل را تغییر دهید. البته زبان پیش فرض انگلیسی است و به دلیل اینکه سی پنل از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند ممکن است این ابزار زیاد کاربردی نداشته نباشد.
 • Change Style : ابزاری است که با آن می توانید تم یا همان قالب هاست سی پنل را تغییر دهید و هر قالب دلبخواهی را روی سی پنل خود تنظیم کنید.
 • Contact Information : ابزاری است که با آن می توانید آدرس ایمیل اصلی متصل به هاست خود که اطلاعیه های مهم برای آن ارسال می شود را تغییر دهید و یا اینکه آدرس های ایمیل پشتیبان تنظیم کنید تا اطلاعیه های مهم سی پنل برای آن آدرس ها نیز ایمیل شود.
 • User Manager : ابزاری است که با آن می توانید کاربرانی که به نحوی به قسمت های مختلف از هاست شما دسترسی دارند را مشاهده و مدیریت کنید. به طور مثال با این ابزار می توانید کاربرانی را که از طریق web disk و ftp به هاست متصل هستند یا کاربرانی که به ایمیل اکانت های هاست دسترسی دارند را مشاهده و مدیریت کنید.