هشدار گوگل در مورد حذف محتوای قدیمی، در حالی که CNET هزاران صفحه محتوا را پاک کرده است

گوگل می‌گوید حذف محتوای قدیمی صرفاً به دلیل قدیمی بودن، برای سئو یک سایت مفید نیست. با این حال، حذف محتوا قدیمی‌ زمانی که به درستی انجام شود می تواند مفید باشد.

حذف محتوای قدیمی

گیزمودو مقاله‌ای به نام  تقلب در جستجوی گوگل منتشر کرده و CNET را به خاطر حذف هزاران صفحه‌اش “افشا” کرد. این در حالی است که حذف محتوا یک تکنیک پیشرفته‌ی رایج برای سئو یک سایت است.

بنا به گفته‌ی گیزمودو “هزاران محتوا ” طی هفته‌های اخیر حذف شده‌اند ، و حذف محتوا را CNET تأیید کرده است .CNET با توجه به شاخص‌هایی مانند:

 • بازدید صفحه
 • بک لینک های پروفایلی
 • گذشت زمان طولانی از آخرین به‌روزرسانی

تصمیم گرفته که کدام صفحات را “تغییرمسیر دهد، یا حذف کند”.

آنچه CNET گفته حذف محتوا “به گوگل این سیگنال را می‌دهد که CNET شایسته‌ی قرار گرفتن بالاتر از رقبا در نتایج جستجو است.

چیزی که مشخص است این هست که مشاوره‌ی بهتری در مورد کارکرد SEO به CNET نیاز است. حذف محتوا این سیگنال را به گوگل نمی‌دهد. انتشار محتوای مرتبط، قابل‌اعتماد، مفید و باکیفیت برای مخاطبانتان در یک وب‌سایت با فناوری صحیح، آن چیزی است که شما را شایسته‌ی دیده‌شدن  و کسب رتبه های بالا را در نتایج جستجوی کاربران می‌کند.

دلایل حذف محتوای قدیمی توسط CNET 

بنا بر گفته CNET حذف محتوا را سبک‌سرانه انجام نمی‌دهد. همان‌طور که تیلور کانادا، مدیر ارشد بازاریابی و ارتباطات CNET، به گیزمودو گفت:

 • تیم‌ تجزیه و تحلیل داده‌های زیادی را بررسی می‌کنند که تعیین کنند در حال حاضر آیا صفحاتی در CNET وجود دارد که مخاطب معنی‌داری ندارند.
 • این بهترین شیوه‌ ،برای سایت‌های بزرگی مانند ما است که عمدتاً توسط ترافیک SEO هدایت می‌شوند. در یک دنیای ایده‌آل، همه‌ی محتوایمان را برای همیشه در سایت نگه می‌داشتیم.
 • متأسفانه، اینترنت مدرن ما را به دلیل عدم حذف محتوای منتشر شده قبلی از سایتمان جریمه می کند.

متأسفیم CNET، گوگل نمی‌خواهد سایت‌هایی را پاداش دهد که عمدتاً با ترافیک SEO هدایت می‌شوند. سیستم محتوای مفید قرار است سایت‌هایی را پاداش دهد که در اولویت اول ،محتوا را برای کاربران ایجاد می‌کنند، نه موتورهای جستجو.

 • همچنین، هیچ “جریمه”ای برای داشتن محتوای قدیمی در وب‌سایت وجود ندارد. گوگل به واسطه محتوای قدیمی از سال 2015، 2007، 2003 یا هر سال دیگری در سایت شما ،علیه CNET یا هیچ سایت دیگری اقدامی انجام نخواهد داد .
مطالعه کنید:  آشنایی با دی ان اس کلودفلر: ارائه دهنده خدمات پیشرفته مبتنی بر فناوری ابری

آیا شما محتوای قدیمی را از سایتتان حذف می‌کنید

چنین چیزی حقیقت ندارد ، پیش از انتشار این مقاله، دنی سولیوان از گوگل از طریق حساب @SearchLiaison در توییتر نوشت:

 • آیا شما محتوا را از سایتتان حذف می‌کنید چون فکر می‌کنید گوگل به نوعی محتوای ‘قدیمی’ را دوست ندارد؟ چنین چیزی حقیقت ندارد! راهنمایی‌های ما چنین کاری را پیشنهاد نمی‌کند. محتوای قدیمی هم می‌تواند به مانند یک محتوای جدید مفید باشد.”

سپس از سولیوان پرسیده شد که اگر محتوای قدیمی لینک‌های شکسته داشته باشد و دیگر مرتبط نباشد یا نتوانیم آن را مرتبط کرد چه کنیم.
پاسخ سولیوان:

 • احتمالاً آن صفحه‌ی خاص رتبه‌ی خوبی نمی‌گیرد. حذف آن ممکن است به این معنا باشد که اگر سایت بزرگی دارید، ما بتوانیم محتوای دیگر سایت را بهتر کراول کنیم. اما این به معنای آن نیست که ما فکر کنیم خوب حالا ‘ کل سایت خیلی بهتر شده’ چون یک صفحه‌ی خاص حذف شده .

حذف محتوای قدیمی برای SEO خوب است

اما در واقع آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟ خب، تا حدودی. بخش زیادی از این باور که “حذف محتوای قدیمی برای SEO خوب است” ریشه در زمانی دارد که گوگل یکبار توصیه کرده بود محتوا را حذف کنید. بعد از راه‌اندازی الگوریتم پاندا  توسط گوگل، یکی از کارمندان گوگل همین توصیه‌ی دقیق را داده بود .

علاوه بر این، برای وب‌مسترها مهم است بدانند که محتوای  بدون کیفیت در بخشی از سایت می‌تواند بر رتبه‌بندی کل سایت تأثیر بگذارد. به همین دلیل، اگر فکر می‌کنید بابت محتوای بدون کیفیت تأثیر بدی گرفته‌اید، باید کل محتوای سایت خود را ارزیابی کنید و تلاش کنید کیفیت کلی صفحات دامنه‌ی خود را بهبود ببخشید. حذف صفحات کم‌کیفیت یا انتقال آن‌ها به یک دامنه‌ی دیگر می‌تواند به رتبه‌بندی محتوای باکیفیت‌تر کمک کند.

بله، این نقل قولی از سال 2011 است. اما منطقاً معنی دارد چون ما می‌دانیم برخی از الگوریتم‌های گوگل از جمله محتوای مفید، سیگنال‌های سراسر سایت را ارزیابی می‌کنند.

مطالعه کنید:  تبلیغات گوگل ادوردز مدیران سرور | رتبه یک در گوگل شوید

بررسی محتوای قدیمی و کم‌کیفیت

اگر یک نمودار دایره ایی بسازید، که یک دایره برای “محتوای قدیمی در سایت شما” و دایره‌ی دیگر برای “محتوای کم‌کیفیت ” باشد – مطمئنم همپوشانی بزرگی بین آن‌ها وجود دارد. بخش زیادی از آنچه 10که  سال یا بیشتر به عنوان “محتوای خوب” شناخته می‌شد، امروزه احتمالاً محتوایی بدون کیفیت است. این موضوع به ویژه در مورد سایتی به قدمت 25 سال ،  مثل CNET صادق است.

سولیوان، در یک گفتگوی ادامه‌دار با نویسنده‌ی مقاله، اشاره کرد که در این بحث خاص نیاز به ظرافت بیشتری وجود دارد و سعی کرد مشخص کند که گوگل هرگز به مردم توصیه نکرده صرفاً به دلیل قدیمی بودن محتوا ، آن را حذف کنند.

افراد برجسته‌ی دیگری در گوگل  از جمله جان مولر و گری ایلیس نیز همیشه توصیه کرده‌اند هر جا که ممکن است به جای حذف محتوای قدیمی ،محتوا را بهبود ببخشید . بری شوارتز بسیاری از این نکات را در Search Engine Roundtable پوشش داده است

اهمیت حذف محتوای قدیمی

چرا اهمیت دارد. من دریافته‌ام که حذف محتوای قدیمی می‌تواند برای عملکرد سئو  مفید باشد. شخصا  این کار را انجام داده‌ام، درباره‌اش نوشته‌ام و حتی  در کنفرانس‌ها و وبینارها در مورد آن صحبت کرده‌ام.
به وضوح اعلام میکنم که : حذف محتوای قدیمی – صرفا به این دلیل که قدیمی است – چندان به شما کمک نمی‌کند. با این حال، حذف کردن، بهبود دادن و تلفیق محتوا باید بخشی از استراتژی SEO شما باشد زیرا به بهبود کیفیت کلی محتوایتان کمک می‌کند .

روی این موضوع عمیق‌تر شوید. چرا و چگونه محتوا را به صورت دسته‌ای برای SEO حذف کنیم؟

پی‌نوشت.  جان مولر نظرات دیگری در مورد حذف محتوا در ماستدون اضافه کرد:

 • می‌توانید از عوامل مختلفی برای ساخت یک لیست از محتوای بالقوه و بی‌فایده استفاده کنید .
 • سن محتوا
 • ترافیک هدایت شده به سمت مطلب
 • نرخ خروج برای خواندن مطلب
 • مدت زمان خواندن مطلب
مطالعه کنید:  گوگل مشکل فهرست‌سازی محتوای جدید را پس از حدود 6 ساعت برطرف کرد

این یک نقطه شروع است، اما نباید تنها عامل تصمیم‌گیری باشد. تعداد کمی صفحه “درباره ما” سایت شما را می‌خوانند، و احتمالاً سال‌هاست که تغییر نکرده، اما توصیه نمی‌کنم آن را حذف کنید، چون ارزش منحصربفردی برای سایت شما دارد. از سوی دیگر، محتوای بسیاری وجود دارند که دیگر هیچ ارزش منحصربفردی برای سایت شما ندارند، وصد البته که می‌توانید آن‌ها را به راحتی حذف کنید.

سن محتوا نباید تنها عامل تعین کننده باشد. (همانطور که ترافیک نباید )  محتوای خبری  با سایت‌های محتوای تصادفی متفاوت است، به نظر من. معمولاً محتوای قدیم خبری ارشمند هستند . صرفاً حذف کورکورانه محتوا سئو سایت شما را بهبود نمی‌بخشد.”

در نهایت، هیچ مزیتی برای نگهداری اخبار قدیمی وجود ندارد، تعداد کاربرانی که به دنبال آن‌ها می‌گردند بسیار کم خواهد بود، اما این اخبار قدیمی هستند، و قطعاً هیچ ضرری در نگهداری این محتوا وجود ندارد.

پیشنهاد ما به شما :

 • در دنیای اینترنت مدرن امروزه ترجیح به این است که محتوا به سرعت تغییر  یا به روز شود . این واقعیت که محتوای قدیمی اغلب منسوخ و بی ربط است دلیل این اتفاق است ، همچنین محتوای قدیمی می تواند حاوی اطلاعات نادرست یا مضر باشد. با این حال، این بدان معناست که ممکن است سایت هایی که محتوای قدیمی خود را حفظ می کنند، در نتایج جستجو پایین تر از رقبا قرار گیرند.
 • چند دلیل وجود دارد که چرا یک سایت ممکن است بخواهد محتوای قدیمی خود را حفظ کند. یک دلیل این است که ممکن است حاوی اطلاعات ارزشمندی باشد که هنوز هم برای بازدیدکنندگان امروزه مفید است. دلیل دیگر این است که ممکن است حاوی تاریخچه سایت باشد و نشان دهد که چگونه در طول زمان توسعه یافته است. در نهایت، ممکن است حاوی محتوای سرگرم کننده یا آموزشی باشد که بازدیدکنندگان از خواندن آن لذت می برند.
 • اگر یک سایتی دارید که محتوای قدیمی خود را حفظ می کنید، چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از جریمه شدن توسط موتورهای جستجو انجام دهید. اول، مطمئن شوید که محتوای قدیمی شما به روز است و شامل اطلاعات صحیح است. دوم، محتوای قدیمی خود را به روز نگه دارید تا همچنان مرتبط و جذاب باشد. در نهایت، از ابزارهای موتورهای جستجو مانند کلمات کلیدی و تگ های عنوان استفاده کنید تا محتوای قدیمی خود را بهینه کنید تا توسط موتورهای جستجو پیدا شود.
 • با انجام این اقدامات، می توانید از جریمه شدن توسط موتورهای جستجو برای حفظ محتوای قدیمی خود جلوگیری کنید و همچنان محتوای مفید و ارزشمندی را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار دهید.