ftp accounts در سی پنل

کاربرد ftp accounts در سی پنل به این صورت است که میتوانید ابتدا داخل هاست سی پنل سایت یک اکانت اف تی پی ایجاد کنید و سپس یکی از برنامه های اتصال به ftp مثل filezilla یا cuteftp را داخل ویندوز کامپیوتر نصب کنید و مشخصات اکانت ftp ایجاد شده داخل هاست را وارد این نرم افزارها کنید تا از آن پس بدون نیاز به این که وارد کنترل پنل هاست سایت شوید، از طریق نرم افزارهای ftp از داخل ویندوز کامپیوتر فایل هایی را داخل هاست آپلود کنید و یا فایل های داخل هاست را دانلود کنید و به طور کامل فایل های داخل هاست را مدیریت کنید.

استفاده از ftp چه مزایایی دارد؟

ftp امن ترین و سریع ترین راه انتقال فایل ها در اینترنت است و اگر از طریق ftp فایل های داخل هاست را مدیریت کنید از مزایای زیر بهرمند می شوید:

  1. اگر هاست سایت محدودیت حجمی در آپلود فایل داشته باشد، به عنوان مثال نتوان فایلی با حجم بیشتر از ۲۰۰ مگابایت را بر روی آن هاست آپلود کرد، اگر از ftp برای آپلود فایل ها استفاده کنید، دیگر هیچ محدودیت حجمی برای آپلود فایل وجود ندارد.
  2. اگر دقت کرده باشید زمانی که قصد دارید یک پوشه را از داخل کامپیوتر بر روی هاست از طریق file manager سی پنل آپلود کنید اول باید آن پوشه یا دایرکتوری را زیپ کنید و سپس بر روی هاست آپلود کنید که در آموزش نحوه آپلود فایل در سی پنل به آن اشاره شد. اما اگر قرار باشد از طریق ftp فایل ها و دایرکتوری ها را بر روی هاست آپلود کنید دیگر نیاز نیست که اول آن پوشه را فشرده و یا zip کنید و سپس روی هاست آپلود کنید. توسط ftp میتوانید مثل کپی پیست کردن فایل ها داخل درایوهای ویندوز، شاخه ها و دایرکتوری ها را به همراه تمام محتویات داخل آن فقط با یک کلیک داخل هاست آپلود کنید.
  3. اگر از طریق فایل منیجر سی پنل فایل ها را داخل هاست آپلود کنید معمولا متوجه سرعت آپلود فایل بر روی آن هاست نمی شوید و قادر نیستید تخمین بزنید که چقدر طول میکشد که آن فایل به صورت کامل بر روی هاست آپلود شود، اما اگر توسط نرم افزارهای ftp فایل ها را داخل هاست آپلود کنید همواره قادر هستید از سرعت آپلود فایل بر روی آن هاست مطلع شوید تا بتوانید تخمین بزنید که چقدر طول میکشد که آن فایل به طور کامل بر روی هاست آپلود شود و به آسانی مدیریت زمان برای آپلود فایل ها را انجام دهید.
  4. وقتی از طریق کنترل پنل هاست داخل فایل منیجر در حال آپلود فایل هستید اگر یک لحظه اینترنت قطع شود یا آی پی اینترنت عوض شود همان لحظه آپلود فایل متوقف می شود و باید دوباره فایل را از ابتدا آپلود کنید و اگر فایل شما حجیم باشد به احتمال زیاد مجددا قطعی های شبکه ای کوچکی داخل اینترنت اتفاق خواهد افتاد و فرآیند آپلود فایل دوباره متوقف می شود. اما اگر از طریق نرم افزارهای ftp سعی کنید فایل ها را داخل هاست آپلود کنید هر چقدر که اینترنت قطع و وصل شود، ftp به صورت خودکار بعد از اتصال مجدد اینترنت، ادامه آن فایل را آپلود می کند که این یک امتیاز بزرگ است که ما را به استفاده از ftp تشویق می کند.
مطالعه کنید:  کانفیگ ip در لینوکس Ubuntu _آموزش کامل

حالا برای ایجاد ftp accounts در سی پنل، ابتدا از طریق آموزش نحوه ورود به سی پنل وارد هاست سی پنل سایت شوید و سپس از قسمت files بر روی FTP Accounts کلیک کنید.

ایجاد اکانت ftp توسط ابزار ftp accounts در سی پنل

همیشه بعد از خرید هاست زمانی که وارد سی پنل می شوید قبل از اینکه اکانت ftp جدیدی ایجاد کنید، هاست به صورت خودکار یک اکانت ftp پیشفرض برای مدیر اصلی هاست دارد که غیر قابل حذف و ویرایش است و آن اکانت ftp اصلی داخل قسمت Special FTP Accounts است.در این آموزش هدف این است که یک اکانت ftp جدید برای سایر کارمندان یا یکی دیگر از مدیران سایت ایجاد شود تا آن ها نیز قادر باشند به آسانی محتویات داخل هاست را مدیریت کنند.
برای انجام اینکار به قسمت Add FTP Account بروید و از قسمت log in یوزرنیم مورد نظر را برای اکانت اف تی پی که قرار است بسازید وارد کنید. مثلا بنویسید test و داخل فیلدهای password و password again باید یک رمز عبور دلخواه وارد کنید. اگر رمز عبور مطمئنی سراغ ندارید بر روی دکمه password generator کلیک کنید تا سی پنل یک رمز عبور مطمئن ایجاد کند.

ftp accounts

در این پنجره رمز عبوری که سی پنل پیشنهاد داده را کپی کنید و داخل یک فایل note pad قرار دهید تا آن را فراموش نکنید، چون قرار است رمز عبور این اکانت ftp accounts باشد سپس گزینه I have copied this password in a safe place را تیک دار کنید و بر روی use password کلیک کنید.

ftp accounts

سی پنل به صورت خودکار رمز عبور را داخل فیلدهای password و password again وارد می کند. در قسمت Directory که یکی از مهمترین قسمت های ایجاد اکانت ftp محسوب می شود ، میتوانید تنظیم کنید که این کاربر از ftp به کدامیک از مسیرهای سایت با این اکانت دسترسی داشته باشد.

مطالعه کنید:  دستورات اولیه لینوکس ، آموزش کاربرد همراه با ذکر مثال

هاست به صورت خودکار مسیر public_html/test را وارد کرده است، یعنی این کاربر از ftp فقط میتواند به محتویات داخل پوشه test از مسیر public_html هاست دسترسی داشته باشد ، فقط داخل این پوشه قادر است فایل آپلود و دانلود کند و به سایر دایرکتوری های مهم و فایل های اصلی سایت دسترسی ندارد.
البته سی پنل به صورت خودکار پوشه test را هم نام با یوزرنیم ftp ایجاد می کند، اما اگر تصمیم دارید این کاربر از ftp به تمام محتویات سایت اصلی دسترسی داشته باشد، میتوانید این حروف را پاک کنید تا فقط public_html داخل این فیلد باقی بماند.
اگر تصمیم دارید این کاربر از ftp بتواند به تمام تنظیمات ریشه ای و اساسی هاست دسترسی داشته باشد ، فقط داخل این فیلد یک / قرار دهید ، این به این معنی است که این کاربر میتواند به تمام محتویات home هاست دسترسی داشته باشد.
مسیردهی داخل فیلد دایرکتوری بستگی به این دارد که، قرار است این یوزر از ftp به چه محتویاتی دسترسی داشته باشد و آن ها را مدیریت کند.

 Quota
به این معنی است که این کاربر از ftp چقدر میتواند از ظرفیت هاست یعنی همان فضای هاست را اشغال کند و چه حجمی میتواند داخل هاست فایل آپلود کند. در این فیلد میتوانید حجم مورد نظر خود را به مگابایت وارد کنید، اما اگر قصد ندارید برای این کاربر محدودیت حجمی در نظر بگیرید گزینه unlimited را انتخاب کنید تا کاربر قادر باشد به صورت نامحدود توسط این اکانت ftp داخل هاست فایل آپلود کند.
برای نهایی سازی ساخت اکانت ftp بر روی دکمه آبی رنگ create ftp account کلیک کنید.

مطالعه کنید:  آموزش فشرده کردن فایل ها در سی پنل

Quota

در نهایت پیغام سبز رنگ account created را مشاهده می کنید.

account created

این پیغام به این معنی است که اکانت اف تی پی به خوبی ایجاد شده است و میتوانید نام کاربری و رمز عبور این اکانت ftp را در اختیار شخص مورد نظر برای استفاده قرار دهید.